Home » Aktualności » Ziemia z lotu ptaka czyli … okiem Adama

Pogoda

Ziemia z lotu ptaka czyli … okiem Adama

WARTO LATAĆ…
Zapewne niektórzy latali już samolotem. Jednym to się pewnie podoba, inni są przerażeni wizją wejścia na pokład statku powietrznego, a jeszcze inni wręcz kochają wzbijać się ponad chmury.
Boimy się latać samolotem?
Powodów, dla których odczuwamy lęk przed lataniem samolotem może być bardzo wiele. Jedni mają zwyczajny lęk wysokości, drudzy martwią się o sprawność mechanizmów maszyny i umiejętności pilotów, a kolejni odczuwają dosyć powszechny dziś strach przed poznawaniem nowych rzeczy, radzeniem sobie w portach lotniczych i komunikowaniu się w obcym języku.
Ten strach jest zjawiskiem normalnym, a wręcz i dosyć potrzebnym.

Przezwyciężenie obaw pomaga nam potem zrozumieć, jak bezpiecznie jest w samolocie, jak dobrze przeszkoleni są jego piloci i że funkcjonowanie na lotnisku oraz próby komunikowania się w innym języku nie są takie straszne, jak się może z pozoru wydawać. Sam mam pewien lęk wysokości, jednak mimo wszystko nie boję się latać, gdyż wiem, że nie ma bezpieczniejszego środka transportu niż samolot, a odczucie przyśpieszającej przy starcie maszyny, to jedno z najlepszych odczuć, jakie miewam.
Czy można zaradzić takim lękom?
Sposobów na pozbycie się takich lęków jest nie mniej niż czynników wpływających na same te lęki. Większość ludzi zapewne próbuje przespać całą podróż albo skupić się na innej rzeczy, ale nie ukrywajmy, najlepszym sposobem na pozbycie się strachu jest po prostu przestać się bać.
W tym może nam pomóc wiele rzeczy.
Polecam do tego aplikację Flightradar24. Po włączeniu jej widzimy mapę świata, a na niej porozsypywane ikony samolotów – są to wszystkie statki powietrzne, jakie aktualnie znajdują się w powietrzu. Tysiące, lub i nawet dziesiątki tysięcy maszyn, które dolecą bezpiecznie do swojego celu.
Zauważmy, że z biegiem czasu występuje coraz mniej poważnych wypadków lotniczych. Wynika to m.in. z tego, że technologia cały czas się rozwija i nie pozwala samolotowi się rozbić, a możemy być w zasadzie w 100% pewni, że będzie tylko lepiej. Jednak samolot to nie tylko komputery, ale też ludzie – piloci. No cóż, co tu o nich dużo mówić, są oni wyszkoleni w takim stopniu, że w połączeniu z nowoczesnymi maszynami dają w zasadzie pełne bezpieczeństwo. Muszą mieć oni oczywiście dużą wiedzę o pilotowaniu, jednak często pilot ma wylatane już swoje godziny w powietrzu i jeżeli dana linia lotnicza cały czas ma do niego zaufanie, musi on być prawdziwie kompetentny. Warto także zaznaczyć, że w kokpicie zazwyczaj przesiaduje dwóch pilotów – kapitan i drugi pilot, a przecież co dwie głowy to nie jedna.
Natomiast dla osób, które boją się wkraczać do nowego środowiska oraz posługiwać się nieswoim językiem – sam fakt, że spróbujecie odezwać się do kogoś np. po angielsku już czyni Was odważnymi, a nawet jeśli Wam coś nie wyjdzie, człowiek, do którego skierujecie swoje słowa, na pewno odpowie z uśmiechem. Należy też pamiętać, że najwięcej człowiek nauczy się wykonując czynność, której nie potrafi, a z czasem na pewno nabierze wprawy. Istnieją także różnego rodzaje tłumacze, zatem jeśli poczujemy się aż nadto wystraszeni i zakłopotani, możemy porozumiewać się za jego pomocą i to nie będzie powód do wstydu, jednak nie ukrywajmy, że najbardziej korzystnie dla nas będzie komunikować się własnymi słowami.
Jak bezpieczny jest samolot?
Samoloty to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy środek transportu na świecie. Porusza się z ogromną prędkością oraz pozwala przewozić dużą grupę osób i bagaży, można nim się dostać prawie  wszędzie. Niektórzy zapytają – ,,Czy to na pewno bezpieczne? Nie rozbijemy się?’’
Nawet jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii, pilot zrobi wszystko, aby bezpiecznie wylądować, nawet na wodzie, gdyż do tego statki powietrzne także są przystosowane.
Przykładowo – uznajmy, że jesteśmy na wysokości przelotowej (czyli takiej, na której po zakończeniu wzbijania piloci lecą aż do rozpoczęcia procesu zniżania) 11.000m., pilot właśnie rozpoczyna zniżanie przed lądowaniem i nagle gasną silniki.
Nie należy wtedy panikować (z resztą nigdy nie należy panikować). Trzeba wiedzieć, że nawet bez silników samolot na takiej wysokości jest w stanie poszybować około 110 km i wylądować awaryjnie.
Tym samym samoloty odporne są na uderzenia piorunów. Powoduje to instalacja odprowadzająca ładunki elektrostatyczne zamontowana w każdym statku powietrznym.
Przed lotem załoga pokładowa pokazuje także pasażerom, jak należy zachować się w przypadku sytuacji awaryjnej, a sami gotowi są przeprowadzić ewakuacje, przez co także jest bezpieczniej.
Samolot ma wiele systemów i struktur pilnujących bezpieczeństwa oraz wykwalifikowanych pilotów.
Trzeba też wspomnieć o kontrolerach lotów, którzy pracują w wieży kontroli lotów. Mają oni bardzo szerokie pole widzenia, gdyż przesiadują na dużej wysokości i czasem są w stanie zauważyć problem nawet szybciej niż pilot, gdy jednak samolot będzie już zbyt oddalony, może go też namierzać i kontrolować jego trasę przez szereg różnych komputerów i systemów oraz są wyszkoleni do tego, aby w razie potrzeby wyznaczyć miejsce do lądowania awaryjnego, pouczać pilotów, co mają zrobić oraz szybko wezwać ekipy ratunkowe.
Zalety i wady podróżowania samolotem
Gdybym miał zacząć wymieniać wszystkie wady i zalety latania samolotem, z pewnością byłoby więcej zalet niż wad. Mimo to znajdą się też nieliczne niedoskonałości w tym sposobie przemieszczania się.
Wady
-Według mnie takim przykładem jest zmiana ciśnienia w trakcie lotu, szczególnie podczas startu. Objawami takiej zmiany ciśnienia są w wielu przypadkach chwilowy ból głowy oraz zatkane uszy, zatem osoby mające problemy z ciśnieniem bądź sercem powinny odpuścić sobie częste wyloty samolotem.
-Kolejną niestety wadą latania jest to, że na pewnej wysokości nasze zmysły zostają przytłumione, na to ma także pewny wpływ ciśnienie, o którym przed chwilą mówiliśmy, klimatyzacja oraz niezwykle suche powietrze, które zwykle jest nawet bardziej suche niż to na pustyni!
Owe zaburzenie zmysłów szczególnie tyczą się węchu, który także ma swoją rolę w odczuwaniu smaku i to wcale nie samolotowe jedzenie jest niedobre, tylko nasz węch zostaje przytłumiony, przez co pożywienie traci swój smak. Oczywiście nie tylko węch jest zaburzony w trakcie lotu, jednak on staje się najbardziej wadliwy.
-Ta wada nie tyczy się wszystkich osób, lecz każdy chyba mi przyzna rację, jak powiem, że nieciekawie się słucha słów pilota przed startem, w trakcie lotu i po lądowaniu, jak nie rozumiemy dokładnie języka, w jakim on mówi. Polski to bardzo trudny i nietypowy język do nauki, dlatego normalne jest, że jeśli trafimy na zagranicznego pilota, nie znając ani trochę angielskiego, będziemy skazani na domyślanie się, co on właśnie do nas powiedział.
Zalety
-Zdecydowanie jedną z większych zalet jest to, że możemy dostać się praktycznie w każde miejsce na świecie w kilka godzin i w dodatku można ze sobą zabrać bagaż. W zasadzie, gdyby nie samoloty, człowiek byłby zdany tylko na samochody, pociągi i statki – samochodem byłoby wolno i niewygodnie, pociągiem dosyć szybko, ale nie tak szybko jak samolotem, natomiast statkiem nie można dopłynąć do dużej ilości miejsc i podróż również trwa długo, dlatego samoloty są bardzo przydatne do dalekich wycieczek.
-Następną zaletą jest oczywiście przepiękny widok z okna. Nieważne jakim samolotem i gdzie lecimy, nigdy nie miniemy się z cudownym krajobrazem znajdującym się za szybą.
-Kolejną dobrą cechą są zagwarantowane udogodnienia – okno można w każdej chwili zasunąć, w prawie wszystkich, jak nie wszystkich samolotach pasażerskich przejeżdża wózek, który ma do zaproponowania przekąski, napoje, a czasem i nie tylko.
-Linie lotnicze wyższej klasy, jak m.in. Emirates oferują dużo więcej luksusu, np. Szersze siedzenia i więcej miejsca na nogi, telewizorki i jeszcze wygodniejsze fotele. Im dalszy lot odbywamy, tym więcej wygód jest nam zagwarantowanych.
-Niektóre samoloty są także podpasowane pod młodszych podróżnych. Sam podczas podróży do Turcji leciałem samolotem, w którym podczas lotu jako młody pasażer otrzymałem dyplomik potwierdzający, że leciałem tym samolotem i o ile mnie pamięć nie myli, dostałem także replikę samolotu, którym leciałem oraz kartki i kredki, na których mogłem rysować, a sam statek powietrzny miał wzorki i uśmiech na dziobie.
Latanie samolotami ma pewnie nieco więcej zalet, jak i wad, niż ja wymieniłem, lecz każdy ma inne wyobrażenia – dla innych samoloty będą miały więcej wad niż zalet, dla innych wręcz przeciwnie, a jeszcze u innych 50/50, dlatego każdy powinien sam się zastanowić, co lubi, a czego nie lubi w podróżowaniu ponad chmurami.
Czy w samolocie są jakieś zagrożenia?
W samolocie, tak samo jak w każdym innym pojeździe, mogą wystąpić różnego rodzaju awarie czy komplikacje, statki powietrzne są jednak chyba najbardziej przygotowanymi na takie incydenty środkami transportu.
Ważną rolę pełnią, jak już wcześniej wspomniałem, kontrolerzy lotów, którzy w każdej chwili są w gotowości przyjąć od pilotów zgłoszenie o nagłej sytuacji. W takim momencie osoba przesiadująca w najbliższej wieży kontroli lotów ma obowiązek udzielić pilotom wskazówek, np. wyznaczyć inny kurs samolotu w razie nieprzewidzianej wcześniej, nieprzyjaznej pogody lub po wcześniej wykonanych procedurach dać zgodę na odejście na drugi krąg, czyli ominięcie pasa, zawrócenie i wylądowanie na lotnisku. Powodem odejścia na drugi krąg zwykle jest przypuszczenie, że lądowanie zakończy się niepowodzeniem np. z powodu złych warunków atmosferycznych.
W samolocie jest też kilka widocznych, dziwnych i niepokojących rzeczy, m.in. dziurka na dole okienka. Spokojnie, to nie jest oznaka uszkodzonego samolotu, dziurka ta służy do tego, że gdy ciśnienie za szybą w trakcie lotu gwałtownie wzrośnie, ta właśnie dziurka spowoduje, iż zewnętrzna szyba nie pęknie.
Innym przykładem niepokojącym dla niektórych osób są hamulce w samolocie. Kiedy samolot w trakcie lądowania dotknie ziemi, po chwili za oknem widzimy, jak w jednym miejscu na obu skrzydłach odrywa się wierzchnia część tych skrzydeł. Bez paniki, to najzwyklejsze hamulce. Strach i zdziwienie po zobaczeniu tego są zazwyczaj jednorazowe, a występuję raczej przy pierwszym locie. Pewnego rodzaju zagrożenie może też stanowić używanie urządzeń elektronicznych z niewłączonym trybem samolotowym (szczególnie przy starcie i lądowaniu). Pojedynczy telefon czy laptop bez włączonego tego trybu nie zrobi większej różnicy, lecz jeżeli zrobi to znaczna ilość pasażerów, systemy samolotowe mogą zostać wprowadzone w błąd. Na szczęście pasażerowie najczęściej stosują się do tej zasady lub całkowicie wyłączają swoje urządzenia
Mimo wszystko z wyjątkiem przykładów spowodowanych niewiedzą, lekkomyślnością lub paniką pasażerów, w samolocie raczej nie ma powodów do jakiegokolwiek strachu.
Czy rzeczywiście warto latać samolotem?
Jeśli o mnie chodzi, polecam wszystkim podróże samolotami. Można doświadczyć wielu wrażeń, usamodzielnić się, a nawet wyszlifować języki obce.
Z pewnością piękne widoki za oknami i cudowny wypoczynek po dotarciu do celu do końca życia zostaną w pamięci, nawet jeśli latanie dla niektórych jest na porządku dziennym.
To samoloty otwierają nam bramę do poznawania innych państw, ludzi i kultur i to przez nie podróżują nawet wszystkie ważne osobistości, pewnie między innymi właśnie ze względu na bezpieczeństwo, szybkość podróży i możliwość dolecenia w zasadzie w każde miejsce na świecie.

Każdy nowy lot samolotem wiąże się z nowymi doświadczeniami i wrażeniami, dlatego trzeba korzystać, póki możemy, a na pewno nie pożałujemy.

Adam Uliński

Licznik Odwiedzin :

listopad 2021
P W Ś C P S N
« paź   gru »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Skip to content