„Pisanki, pisanki z tęczy malowanki,
przedziwne kolory, napisy i wzory.
Poczekam cierpliwie i może zobaczę
w jakim kolorze wyjrzy kurczaczek”.
W polskich domach jajko króluje na wielkanocnym stole. Jest symbolem życia i odrodzenia…
Tradycją jest malowanie jajek oraz dzielenie się z rodziną jajkiem podczas śniadania wielkanocnego.
Dzieci z grupy 6-latków ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rożentalu, 3 kwietnia od rana w kuchni malowały jaja kurze i przepiórcze. Następnie w sali szukały schowanego przez nauczyciela jaja (zabawa ciepło-zimno-jajo). Po odnalezieniu jajka dzieci poznały literę „j”, „J”. Dzieliły wyraz „jajko” na sylaby i głoski, układamy schematy sylabowe i głoskowe z kartoników, wskazywały przedmioty, w których nazwach głoska „j” jest w śródgłosie i wygłosie, kreśliły litery palcem w powietrzu, a następnie na piasku.
Tworzyły plansze pt.: „Kto znosi jajka?” oraz wykonały pracę plastyczną pt.: „Moja pisanka”. Przedszkolacy układały jajka ptaków od najmniejszego do największego, dopasowywały jaja do odpowiedniego ptaka. Następnie dzieci wymieniały potrawy z jaj, które znają, a także które jedzą.
Na zakończenie zajęć odbyły się konkurencje z jajkiem – tor przeszkód oraz rysowanie pisanek kolorowymi kredami na chodniku szkolnym. Konkurencje z jajkiem, sprawiły dzieciom najwięcej uśmiechu na twarzy.
Jajek, których dzieci nie doniosły w całości do wkładek, posłużą nam do jutrzejszej sałatki warzywnej 🙂