Futsal, to odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Chłopcy z Lubawy i okolic mają to szczęście, że od 2012 roku istnieje i prężnie działa tu Klub Sportowy Constract Lubawa. Drużyna futsalu lubawskiego klubu jest od roku 2019 w ekstraklasie i osiąga świetne wyniki. W klubie rozwija się szkółka piłkarska, która zrzesza około 130 dzieci. To jedna z najlepszych tego typu, zakwalifikowanych do programu Certyfikacja PZPN. W gronie trenujących młodzików są nasi uczniowie: Wiktor Wiśniewski i Grzegorz Szauer. Zapraszamy do PASJOnującej rozmowy…
Wiktorze i Grzegorzu jak się zaczęła Wasza przygoda z piłką halową?
Wiktor Wiśniewski (WW) – Ja już od 4-go roku życia kopałem w piłkę, najczęściej z moim pieskiem. Później, gdy już chodziłem do szkoły, przyjechał trener i zorganizował zajęcia dodatkowe, na które chodziłem wraz z kilkoma innymi kolegami. Z czasem trener powiedział, że mam talent do gry w piłkę nożną i zaprosił mnie na pierwszy trening… i gram w piłkę aż do teraz. Grzegorz Szauer (GS) – Mi piłkę nożną zaszczepił mi mój tata, z którym zawsze oglądałem mecze piłkarskie.
Od kiedy trenujecie w Constrakcie?
WW: W KS Constract obaj trenujemy od 2016 r., czyli to już 5 lat.
Opowiedzcie trochę o treningach…
GS: W tygodniu mam 3 lub 4 treningi, które trwają po 1,5 do 2h. Od kwietnia do końca października trenujemy na trawie, wtedy mamy treningi w zależności od dostępności na boisku w Grabowie, OSiR Lubawa lub Orlik Lubawa. Od Listopada do początku wiosny trenujemy na hali. Zajęcia prowadzone są na różnych halach w zależności od dostępności. (Byszwałd, Gimnazjum Lubawa, Hullo, Rożental). Poza treningami w sobotę lub niedzielę mamy mecze ligowe lub sparingi.vZaczynamy od rozgrzewki około 10 minut. Prowadzimy gry z różnymi ustawieniami zawodników, przez 10-15 minut. Następnie trenujemy strzały z piłką w ruchu, to zajmuje około 30 minut. Ostatnim punktem treningu jest gra, tzw. mecz między wybranymi drużynami, a na zakończenie rozciąganie i konkurs rzutów karnych. W domu koniecznie rolowanie i rozciąganie.
WW: Treningi mają także na celu rozwój taktyki gry i techniki.
Jesteście w grupie młodzików, czy gracie w jakiejś lidze, jak często odbywają się mecze?
GS: Zgodnie z harmonogramem rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, mecze odbywają się co tydzień. Jesteśmy w najwyższej grupie rozgrywkowej D1 Młodzik „Ekstraklasa”
Jak długo trwają mecze młodzików w futsalu, a ile trwają mecze seniorów?
GS: W naszym roczniku mecze trwają 2 x po 10 minut efektywnego czasu gry. Mecze seniorskie trwają 2 x 20 minut efektywnego czasu gry.
Czy jako piłkarze Constractu macie swój sprzęt, czy zapewnia to klub?
WW: Cały sprzęt zapewnia Szkółka Piłkarska KS Constract Lubawa.
Zapewne macie już jakieś sukcesy w halówce?
WW: Mamy dużo sukcesów, między innymi tytuł Mistrza Polski, zdobyliśmy mistrzostwo woj. Warmińsko –Mazurskiego. I wiele innych wygranych turniejów ogólnopolskich.
GS: Rzeczywiście, jest tego trochę…Wygraliśmy turniej w Gnieźnie 2019, dostaliśmy się na finały o Puchar Prezesa PZPN w ubiegłym roku, oraz dostaliśmy się na finały Pucharu Polski w Piłce Halowej, które odbywały w ubiegłym roku w Ustce. W lipcu tego roku wygraliśmy Turniej Arka Gdynia Summer Cup 2021. Często jestem też powoływany do kadry Wojewódzkiej, co podnosi moje umiejętności. To jest też czas kiedy nawiązuję nowe znajomości i miło spędzam czas.
Co chcielibyście przekazać tym, którzy lubią sport i grają w piłkę nożną, ale sporadycznie, okazyjnie…?
WW: Hmmm … po prostu … warto grać, ćwiczyć i dążyć do jak najwyższego celu w piłce czy to futsalowej czy trawiastej.
GS: Tak, piłka nożna to bardzo dobry sport na spędzenie wolnego czasu. To nie tylko dobra zabawa, ale i nauka współpracy, a także zawieranie nowych znajomości. Kiedy mam dzień wolny zawsze lubię sobie pograć z przyjaciółmi.
Macie jakieś plany, marzenia związane z piłką nożną?
WW: Jak chciałbym grając już jako senior zdobyć tytuł mistrza Polski
GS: A moim marzeniem, na tę chwilę, jest wygranie Młodzieżowych Mistrzostw Polski w piłce halowej. A na przyszłość … chciałbym kiedyś zagrać w Finale Champions League.
Dziękuję Wam za rozmowę i życzę sukcesów.
A.Chołaszczyński