W dniu 28 kwietnia 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rożentalu uczestniczyli w uroczystościach 73 rocznicy wyzwolenia Potulic i Obozu Pracy Lebrechtsdorf. Młodzież brała w nich udział na zaproszenie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lubawie. Ponadto w tychże uroczystościach wzięli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stanisława Dziwisza w Kazanicach.
Obóz został założony 1 lutego 1941 roku jako obóz zbiorczy dla polskich rodzin wysiedlonych, których gospodarstwa zostały przekazane osadnikom niemieckim (w tym wiele rodzin z ziemi lubawskiej). Początkowo mieścił się w budynkach miejscowego folwarku, a potem pełnił funkcję wychowawczego obozu pracy.
W rocznicę wyzwolenia obozu odbyła się msza świętej na placu cmentarza wojennego, zlokalizowanego na terenie byłego obozu przesiedleńczego i pracy (podobóz Stutthofu), mieści pochówki około 1300 osób. Poza tym usłyszeć można było montaż słowno-muzyczny dzieci z Zespołu Szkół im. „Dzieci Potulic”. Oficjalną część uroczystości na cmentarzu zakończyło składanie wieńców i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym miejsce spoczynku ofiar obozu hitlerowskiego. Uczniowie byli w Izbie Pamięci mieszczącej się w pałacu, wpisali się do księgi pamiątkowej. Zeszli także do piwnic, w których okupanci przetrzymywali uwięzionych w karcerach oraz zwiedzili kaplicę i jej podziemia.
Pomimo wielu lat, które upłynęły od hitlerowskiej gehenny, obowiązkiem ludzi – Polaków jest pamięć o poległych Rodakach. Za przykład można tu stawiać naukę historycznej świadomości młodego pokolenia, które reprezentowane powinno być przez dzieci i młodzież szkolną podczas takich uroczystości.