W dniu 18.10.2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Rożentalu poznali walory przyrodnicze i kulturowe Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.
Wędrówka rozpoczęła się od najwyższego punktu – Góry Dylewskiej. Uczniowie dowiedzieli się o uformowaniu współczesnej rzeźby terenu, na które wpływ wywarło podłoże geologiczne. Z punktu widokowego podziwiali dolinę Drwęcy. Po przejściu na polanę uczniowie zapoznali się z lapidarium gdzie mogli obserwować i podziwiać zebrane głazy narzutowe zebrane w jednym miejscu. Głazy te zebrane zostały z pobliskich okolic, a pochodzą z ostatniego zlodowacenia.
W drodze do rezerwatu rozpoznawali gatunki drzew i krzewów. Porównywali różne występujące tu ekosystemy. Dowiedzieli się o najwyżej położonym jeziorze w województwie warmińsko-mazurskim, a jednocześnie rezerwacie „ Jezioro Francuskie”. Zaznajomili się z występującą tu szatą roślinną i zwierzęcą.
Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Olsztynek po zakończonej wędrówce delektowaliśmy się przy ognisku piekąc kiełbaski. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Glaznoty. Weszliśmy na nasyp starej linii kolejowej, który osiąga maksymalną wysokość względną ponad 10 m. Schodząc z wiaduktu udaliśmy się do kościoła ewangelickiego oraz Kamiennego „Kręgu Wspólnoty Kultur”. Uczniowie dowiedzieli się o pogranicznej specyfice miejscowości i mieszania się narodów i kultur. Dziś jest to wyjątkowe miejsce ,które ma walory kulturowe i edukacyjne.
W warsztatach terenowych uczestniczyło 41 uczniów.
Opiekun :Sylwia Waldan