Zbliżają się Święta Wielkanocne, i to właśnie one stały się inspiracją do wyboru tematu go zadania 12 w projekcie „Europa i ja” uczniów klasy drugiej. Zadanie polegało na podaniu własnej propozycji tematu, który zostanie zrealizowany podczas zajęć. Zwyczaje w Chorwacji – Wielkanoc, Mikołajki, Wigilia oraz karnawał. Wielkanoc, w Wielki Czwartek Chorwaci wybierają się na procesję, która tradycyjnie trwa do piątku rano. Zwyczaj nakazuje wyjść w trakcie procesji z domu, by ucałować krzyż i obdarować drobnymi datkami tych, którzy niosą.
Kolejny wielkanocny zwyczaj dotyka Wielkiego Piątku, kiedy tradycyjnie powinno się odmówić 33 różańce (na pamiątkę 33 ran Chrystusa) oraz wypić lampkę czerwonego wina, która odnosi się do jego krwi. Natomiast w Wielką Sobotę rozpala się przed kościołami Vuzmenke, czyli święty ogień. Tradycyjnie płomień wznieca się, pocierając kamieniem o kamień – bez użycia zapałek. Następnie kapłan błogosławi stos, a zgromadzeni mogą odpalić od niego świecę i zanieść ją do swojego domu.
Natomiast Wigilia to uroczysty posiłek w Chorwacji podaje się w porze obiadu, a nie jak w Polsce w formie kolacji. Po posiłku wychodzi się na ulice miasta, gdzie organizowane są konkursy smażenia frituli (chorwackie pączki) i gdzie rozdawany jest bakalar (suszony dorsz). Tradycyjnie po pasterce odbywają się huczne imprezy, które można przyrównać skalą do polskiego sylwestra. Mikołajki 6 grudnia do dzieci przychodzi, a właściwie przypływa łodzią św. Mikołaj i rozdaje drobne upominki. Ostatnim chorwackim zwyczajem jest huczne świętowanie karnawału.
Chorwaci to wprost uwielbiają! Jest to dla nich czas niezwykłej zabawy, radości, swobody, ruchu, tańca i uśmiechu. To barwne obchody karnawału z maskaradami i pochodami.
Poznanie zwyczajów w Chorwacji dało uczniom możliwość porównania kultur. Zobaczyli, jak mimo wspólnej tradycji chrześcijańskiej, święta mogą być obchodzone inaczej.