Home » Aktualności » Świąteczna PASJOnująca rozmowa z p. Ewą Renkel-Bucha

Pogoda

Świąteczna PASJOnująca rozmowa z p. Ewą Renkel-Bucha

Osoby aktywne fizycznie żyją dłużej i są mniej narażone na rozwój chorób związanych z wiekiem. Aktywni fizycznie rzadziej także zapadają na infekcje wirusowe i bakteryjne. Wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie także na samopoczucie i jest wręcz zalecany dla osób zmagających się z depresją. Tylko tych kilka faktów nasuwa jeden wniosek – aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na układ odpornościowy oraz samopoczucie! W tą fizyczną aktywność wpisuje się bezsprzecznie bieganie, jazda na rowerze, pływanie, a nawet morsowanie. Taki zdrowy i aktywny styl życia preferuje pani Ewa Renkel-Bucha.

Jak się rodzi taka pasja?

To jeszcze nie wszystkie aktywności jakie wykonuję, jest ich znacznie więcej, jednakże do tych systematycznych zalicza się: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka i morsowanie. Początki były bardzo skromne i mało profesjonalne. Zaczęło się oczywiście od biegania. Jakieś 9 lat temu odwiedził nas kolega, który był już wciągnięty w tę dyscyplinę sportu i tak w żartach zapytał czy nie chcę z nim pobiegać, bo on musi zrobić trening. Śmialiśmy się, że pewnie nie dam rady…A ja pomyślałam, co? Ja nie dam rady? Hi hi… Założyłam adidasy od aerobiku, bo wówczas tylko takie posiadałam, getry, bluzę i zimową kurtę, bo to był listopad i pobiegliśmy. Moja pierwsza trasa mierzyła 3 km… Miałam wrażenie że ciągnie się w nieskończoność. Jakoś dobiegłam i padłam ze zmęczenia. Wtedy pomyślałam, że już nigdy nie dam się wciągnąć w to żmudne bieganie. Od tamtej pory słowo NIGDY przestało istnieć w moim osobistym słowniku. Z 3 wymęczonych kilometrów bieganie stało się wspaniałą, ciekawą, optymistyczną i zdrową pasją, z czego bardzo się cieszę.

Taka różnorodna i wzmożona aktywność pozwoli rozwijać w człowieku wiele dobrych cech…

Generalnie uważam, iż aktywność jest dobra już sama w sobie, więc nie trzeba doszukiwać się głębszego dna. Niewątpliwie rozwija też samodyscyplinę, systematyczność i wytrwałość w podejmowanych działaniach. Cechy te są przydatne we wszystkim co robimy, nie tylko w sporcie. Na pewno wymagam wiele od siebie, ale to mnie rozwija i cieszy.

Zapewne te sportowe zainteresowania niosą za sobą liczne sukcesy. Które z nich są najbardziej satysfakcjonujące?

Rzeczywiście przez te wszystkie lata uzbierało się trochę sukcesów J i tak naprawdę wszystkie są dla mnie ważne, bo niosą z sobą głęboki ładunek emocjonalny. Ponadto jest to składowa poświęconego czasu i wysiłku. Już sam udział  w zawodach, a nawet w samych treningach bardzo mnie cieszą. Spotykam się tam ze znajomymi – z pozytywnymi ludźmi, śmiejemy się, rozmawiamy, interesujemy tym co dla nas ważne i już to daje mi radość. Jeśli dochodzi do tego jeszcze miejsce na podium, to już w ogóle – pełna satysfakcja.

Gdy myślę o odczuwaniu największego szczęścia w sporcie, to proporcje układają zgodnie ze słowami z filmu ,,Cyrk motyli” : ,,Im większa walka, tym lepsze zwycięstwo”. Zaliczyć  tu można moje wszystkie runmageddony oraz triathlon.

A rekordy życiowe lub osiągi, które przynoszą największą dumę?

Każdy odnosi rekordy na miarę swoich aktualnych możliwości. Są one zmienne. Na dystansie 10 km moja życiówka to nieco ponad 43 minuty. W maratonie (42,195 km) 3 godziny 35 minut. Jednak nie przywiązuję do tego wielkiej wagi, cieszę się po prostu, że jestem aktywna i próbuję różnych nowych rzeczy, aby nie stać w miejscu, lecz ciągle się rozwijać.

Zapewne na takie semi-pro uprawianie sportu jest jakaś recepta?

Recepta: 2 głębokie wdechy i do przodu J  Łykać kilka razy w tygodniu przed posiłkiem, uśmiechać się, nie poddawać. Systematycznie wytwarzać endorfiny. Różnicować trasy biegowe, korzystać z wspólnych treningów i stawiać sobie małe cele, np. parkrun czy zawody. Popijać często wodą i w miarę zdrowo się odżywiać.

 Czy taką aktywnością da się zarazić młodych ludzi?

Wszystko się da, jeśli się chce. Najlepszą zachętą jest dawanie przykładu i korzyści płynących z danej dyscypliny. W dzisiejszych czasach panuje pogląd zbyt małej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Należy jednak pamiętać, iż to my dorośli musimy tak działać, aby im się chciało chcieć. Oczywiście nie wszystkich da się poruszyć, ale każdy wie, iż jakakolwiek aktywność pooprawia człowiekowi nastrój i chęć do działania. Są uczniowie w naszej szkole, dla których sport odgrywa bardzo ważną rolę, są i tacy, którzy próbują ze mną biegać i wychodzi im to całkiem nieźle. Jestem pewna, że moda na sport, wygra z modą na używki, bowiem świadomość zdrowego stylu życia wzrasta wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.

Czy jest jakaś korelacja z tą sportową aktywnością, a wykonywanym zawodem?

Już w poprzednim pytaniu zaczęłam mówić o korelacji sportu i stylu życia, a to się wiąże z profilaktyką, czyli jednym z elementów w pracy pedagoga. Ponadto tak jak wspomniałam dawanie przykładu swoim postępowaniem, jest bardzo wychowawcze. Natomiast co do zawodu logopedy, aktywność i pozytywna energia w kierunku podopiecznych jest jak najbardziej wskazana, tym bardziej, że nie siedzimy i nie patrzymy na siebie, tylko działamy. Warto dodać, iż podczas treningów przychodzą do głowy ciekawe pomysły , które niejednokrotnie zostały wykorzystane w pracy zawodowej 🙂

 Czy ma Pani jakieś plany, zamierzenia, marzenia związane z uprawianymi sportami?

Moim marzeniem jest być aktywną jak najdłużej, bo to niesie za sobą radość, zdrowie, pozytywną energię, którą mogę dzielić się z innymi.  Poza tym chciałabym się cały czas rozwijać, doskonalić i brać udział  w zawodach w Polsce i za granicą.  Mam nadzieję, że będę próbować jeszcze innych dyscyplin sportowych, ale to już w ramach ciekawości i próby. Aktualnie można powoli wyciągać jeszcze narty, podziwiać góry, morsować i cieszyć się każdym dniem.

A jakie prośby znalazły się na liście do świętego Mikołaja?

Lista zawsze pełna pomysłów. Z reguły są to rzeczy, które możemy sobie kupić, wypracować, gdyż są nam potrzebne w danym momencie.

Jednak gdybym mogła prosić Mikołaja o coś, na co nie mamy zbytnio wpływu to, byłaby prośba o zdrowie dla wszystkich i tzw. normalność bez pandemii, czego sobie i każdemu serdecznie życzę.

 To Mikołaj ma bojowe zadanie. Dziękujemy za rozmowę, zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Dziękuję za rozmowę i pozdrawiam świątecznie 🙂

AC

Linki

grudzień 2021
P W Ś C P S N
« lis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Skip to content